Köping
17:23 | 26 januari 2023

Flyktingar från Ukraina ges större utbildningsmöjligheter

Medel från Europeiska socialfonden möjliggör nytt projekt i Köping.

Foto: Karl Beijbom

Köpings kommun kommer, tack vare projektmedel från Europeiska socialfonden (ESF) att kunna ge större utbildningsmöjligheter för flyktingar från Ukraina framöver. Projektet pågår fram till slutet av september 2023.

”Flyktingar som kommit från krigets Ukraina har inte haft samma rätt till studier som andra nyanlända i Köpings kommun. Därmed har de inte fått samma möjlighet att komma in på den svenska arbetsmarknaden. Anledningen till att det varit olika rätt till utbildning för olika flyktinggrupper beror på att flyktingar från Ukraina kommit hit enligt EU:s massflyktsdirektiv. Det är utformat som en akut åtgärd som är tänkt att finnas på plats under en kortare tid. Rätt till studier för de vuxna flyktingarna som kommer ingår inte i direktivet. Barnen har dock rätt att gå i svensk skola”, skriver Köpings kommun i ett pressmeddelande.

Eftersom kriget i Ukraina fortfarande pågår tog Köpings kommun beslut om att söka projektmedel för att kunna erbjuda mer utbildning för de som flytt kriget.

– Vi har satsat på att ha ett så bra välkomnande som möjligt från början för ukrainarna och vi är glada att nu kunna erbjuda dem och även andra personer utbildningar som gör att de kan närma sig arbetsmarknaden, säger David Schanzer-Larsen, chef för social- och arbetsmarknadsförvaltningen, i pressmeddelandet från från Köpings kommun.

Projektmedlen från ESF ska täcka kostnaderna för utbildningsinsatserna. Enligt Köpings kommun har totalt 150 av de ukrainare som flytt efter invasionen i februari 2022 kommit till staden.

”Det är hos vår kommunala vuxenutbildning Kompetenscenter, där utbildade lärare, finns som ukrainarna får studera. Redan i april 2022 började vi ta emot studenter från Ukraina i vår utbildning ”SFA medicin”, en språkutbildning för den som har akademisk utbildning inom ett medicinskt yrke från ett annat land. 19 ukrainare är i dag inskrivna på SFA. Men från och med nu utvidgas alltså studiemöjligheterna även för andra personer. De får studera SFI samt andra kurser inom samhällskunskap, föräldraskap, arbetsmarknadskunskap och starta eget”, meddelar Köpings kommun.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020