Bowling
16:02 | 13 september 2018

Guld-Viktor ska hålla IKW/KBK kvar i Elitserien

Svenske mästaren Viktor Danielsson får en nyckelroll: ”Jag ska vara en ledande spelare”.

Viktor Danielsson.Foto: Dennis Johansson Strömberg/arkiv

Efter en säsongs frånvaro är IKW/Köping BK tillbaka i Elitserien. Nu vill laget etablera sig i högsta serien.

– Första delmålet är att komma topp åtta och slippa spela kval nedåt. Sen kommer vi ändra målsättningen beroende på hur det går, men vi har fullt fokus på att hålla oss kvar. Vi vill ställas mot och möta de bästa i Sverige år efter år, säger IKW/KBK:s Viktor Danielsson.

Senast IKW/Köping BK spelade
i Elitserien var säsongen 2016/2017. Då gick det inte alls som laget hade tänkt.

På 22 matcher blev det sex segrar, en oavgjord match och 15 förluster vilket innebar 13 inspelade poäng, en jumboplats och slutligen nedflyttning tillbaka till Mellanallsvenskan.

Vad ska ni göra annorlunda den här gången?

– Vi har lärt oss mycket sen sist. Den här gången ska vi spela som ett lag och inte åtta individer. Det gäller att vara en gemensam enhet under hela säsongen. Vi har ett lag bestående av tre vänsterhänta och fem högerhänta där flera tagit kliv framåt. Vi har ett starkare och mer rutinerat lag nu. Vi vet vad vi håller på med.

Den självklare stjärnan i säsongens trupp är just Viktor Danielsson. I somras blev den vänsterhänte 21-åringen svensk mästare vid individuella elit-SM under SM-veckan i Helsingborg och Landskrona. Det ska bära frukt i vinter.

– Jag tar ut laget, vilka som ska spela och vilken oljeprofil vi ska ha. Mitt motto är att träna och tävla stenhårt. Så ska det vara i laget också. Samtidigt ska jag vara en ledande spelare och hjälpa laget till segrar.

På lördag är det premiär i Elitserien för Danielsson och IKW/KBK. Då väntar BK Jösse hemma i Köpings Bowlingcenter – platsen där Köpingslaget förväntas ta flest poäng den här säsongen.

– Spelplanen och profilen är klar. Vi möter ett bra lag, men vi har en stark uppställning och hemmafördel. Det ska avgöra. Jag hoppas att publiken sluter upp i helgen, precis som de gjorde under kvalspelet i våras. Med deras stöd blir vi svårslagna, avslutar Viktor Danielsson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020