Köping
11:05 | 20 januari 2023

Han blir ny vd för Köpings Kabel TV

”Hedrande och väldigt inspirerande”.

Daniel Nordqvist och Elizabeth Salomonsson. Foto: Lena Ekman

Den 1 januari 2023 blev Daniel Nordqvist ny verkställande direktör, vd, för Köpings Kabel-TV AB (KTV). Nordqvist inledde sin karriär på KTV som driftingenjör i november 2001. I april 2009 blev han gruppledarchef, en titel som ändrades till Kabel-TV chef i oktober 2011. Vid årsskiftet tog han alltså över rollen som vd.

– Det känns hedrande och väldigt inspirerande att få förtroendet att axla rollen som vd. Jag har alltid trivts bra i bolaget och ser verkligen fram emot att, tillsammans med styrelse, medarbetare och kunder, fortsätta utvecklingen av verksamheten och ta företaget in i framtiden med allt vad det innebär, säger Daniel Nordqvist i ett pressmeddelande.

– Daniel har lång erfarenhet i bolaget och stort kunnande inom branschen. Under Daniels ledning ser styrelsen fram mot en fortsatt utveckling av bolaget som kommer vara till nytta för dess kunder, säger Elizabeth Salomonsson, styrelseordförande för Köpings Kabel-TV AB.

”Bakgrunden till att ny vd utsetts är att Köpings Kabel-TV AB från och med 1 januari 2023 ingår i Köping Rådhus AB och numer är ett systerbolag till Köpings Bostads AB. Daniel Nordqvist tar över vd-posten från Peter Landin. Peter Landin sitter kvar som vd för KBAB och KBAB Service AB. Köping Rådhus AB äger Köpings Bostads AB, Köpings Kabel-TV AB och Västra Mälardalens Energi och Miljö AB, VME, till 100%”, skriver Köpings Kabel-TV AB i pressmeddelandet.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020