Köping
18:00 | 14 juli 2017

Här hissas Hasse P upp i KB-hallens tak

Så var den näst sista inspelningsdagen av Tårtgeneralen.

Hasse P (Mikael Persbrandt) hissas upp i KB-hallens tak medan förvånade basketspelare ser på. Foto: Mini Gemoll

Torsdagen var den näst sista inspelningsdagen av Filip Hammar och Fredrik Wikingssons kommande film ”Tårtgeneralen”. Under kvällen fick ett mediauppbåd med representanter från kvällstidningar och public service likväl som lokalpressen följa med på ett inspelningsbesök i KB-hallen.

Scenerna som spelades in utspelade sig i samband med en basketmatch. Klassiska Köpings GIF var återupplivat för en kväll, där statister i gamla 80-talsställen spelade basket inne på planen. Precis som i boken får amerikanen Jerry Baskerville utrymme.

Köpings GIF-profilen kommer att spelas av Djurgårdens Dee Ayuba.

– Den stora stjärnan här (Ronnie Boggs) är hemma på semester, säger Filip Hammar.

Köping Stars finns dock representerade i form av Sebastian Lindkvist, som gör en av statistrollerna som GIF-spelare.

Inspelningens stora behållning var Hasse P (Mikael Persbrandt) som hissades upp i taket i romerska ringar. De 60-talet statisterna på läktaren och pressuppbådet på plats fick se en mycket underhållande scen som säkerligen kommer få biobesökarna att dra på smilbanden.

Djurgårdens Dee Ayuba spelar rollen som Jerry Baskerville. FOTO: BJÖRN BLOMGREN

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020