Näringsliv
11:11 | 11 oktober 2017

Jobbförmedling öppnar i Köpings centrum

Arcus slår upp portarna på Östra Långgatan.

Mikael Larsson, Ann-Louise Norling och Rahaf Ramdo framför Arcus nya lokaler. FOTO: BJÖRN BLOMGREN

Köpings centrum har fått ett nytt tillskott. Jobbförmedlingen Arcus har flyttat in i en lokal på Östra Långgatan, där de med stora fönster ut mot gatan kommer att synas väl.

Under onsdagen firade de med öppet hus. Många passade på att titta in och ta en kaffe. Mikael Larsson på Arcus är nöjd över att företaget nu blir mer tillgängligt, både för företag och arbetssökande.

– Det ska vara ett naturligt steg att bara kunna gå in och ta en kaffe och sitta och prata.

Företaget är en kompletterande aktör till arbetsförmedlingen och jobbar med stöd och matchning för arbetssökande deltagare, som själva måste välja att komma till Arcus.

– Vi har språkstöd på fem språk här. Svenska, tigrinya, somaliska, arabiska och engelska, säger handledaren Rahaf Ramdo.

– Om det är någon som behöver hjälp på något annat språk fixar vi språkstöd, säger samordnaren Ann-Louise Norling.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020