Kolsva
08:46 | 8 mars 2023

Grovt rån i Kolsva – ung kille till akuten med knivskador

En annan kille i samma ålder togs med till förhör.

Foto: David Eriksson/arkiv

Vid 17-tiden på tisdagseftermiddagen kontaktade personal på akutmottagningen i Köping polisen och uppgav att de hade fått in en person som var knivskuren.

Enligt polisen är det en del oklarheter i ärendet, men vad som framkommit är att en pojke i 15-årsåldern hade blivit knivskuren i bland annat huvudet. Han ska dock inte vara allvarligt skadad. Pojken ska även ha blivit rånad på diverse tillhörigheter. Enligt SVT Västmanland blev pojken bestulen på en jacka och en skyddsväst vid händelsen som ska ha utspelat sig vid kommunalbadet i Kolsva.

Två killar i samma ålder ska också ha befunnit sig på platsen, enligt polisen. En av dem togs med till förhör. Vid badet hittade en polishund fynd i form av bland annat knivslida, försvarsspray och fimpar. Händelsen rubriceras i nuläget som grovt rån.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020