Fotboll
18:04 | 17 mars 2025

Köping FF drar sig ur säsongens division 4-spel

För få spelare i A-laget tvingar klubben till svårt beslut.

Foto: David Eriksson/arkiv

Köping FF har haft stora bekymmer med att få ihop en spelartrupp efter förra säsongens degradering till division 4. Under måndagskvällen kom till slut det dystra beskedet att A-laget drar sig ur division 4.

”Efter genomgång av befintlig spelartrupp har styrelsen tillsammans med tränare i Köping FF tagit beslut att spel i division 4 Västmanland 2025 inte är möjligt, och att vi formellt kommer att meddela VFF detta i veckan. Vi har under flera månader försökt att få ihop en trupp som är villiga att spela division 4 i Köping FF, men måste tyvärr slänga in handduken då dagens trupp, efter många försök, består av alltför få spelare”, skriver Köping FF:s styrelse på klubbens hemsida. 

De skriver vidare:

”Köping FF har många fina ungdomslag igång och föreningen kommer fortsätta fokusera på att utveckla och utbilda dessa till kommande junior- och A-lag”.

Kommentera artikeln

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020