Bandy
15:58 | 16 juni 2020

Majoriteten öppnar för ny bandyplan på ”Krillan”

Salomonsson: "Viktigt att lyssna till allmänhetens önskan"

Representanter för den politiska majoriteten i Köpings kommun tillsammans med Olof Widaeus från Köpings IS. Från vänster: Ivan Czitrom (L), Roger Eklund (S), Ola Saaw (M), Elizabeth Salomonsson (S), Andreas trygg (V). Foto: Köpings kommun

Hoppet lever i allra högsta grad gällande en ny konstfrusen bandyplan på ”Krillan”. Som Magazin24 tidigare berättat har Köpings IS under våren arbetat med att plocka fram underlag för hur en ny anläggning skulle kunna finansieras.

Arbetet har nu burit frukt. KIS har presenterat sitt förslag för de styrande politikerna i kommunen. Efter vad båda parter beskriver som konstruktiva samtal har den politiska majoriteten bestående av S, M, V och L nu lagt fram ett förslag i kommunstyrelsens arbetsutskott (KSAU) om att ompröva det tidigare beslutet om att inte investera i den konstfrusna isbanan. Det skriver Köpings kommun i ett pressmeddelande.

– Vi har haft goda och konstruktiva samtal med representanter för KIS. Vi har haft ett antal träffar över året och kan se att det går att modernisera isbanan till en betydligt lägre kostnad än vad som presenterades 2015, säger kommunstyrelsens ordförande Elizabeth Salomonsson (S), i pressmeddelandet.

Förslaget om att ompröva beslutet kommer nu att tas vidare till kommunstyrelsen och slutligen kommunfullmäktige. Om beslutet omprövas är kommunen villig att investera i delar av kostnaden för den konstfrusna isbanan, som ska användas till bandy men också till andra fritidsaktiviteter.

– För oss är det viktigt att lyssna till allmänhetens önskan. Om det nu är möjligt att gemensamt få till en modern och säker anläggning är det så klart roligt, säger Elizabeth Salomonsson.

Förslaget går ut på att kommunen investerar i den utrustning som behövs för en modern och säker konstfrusen isbana, medan KIS samlat ideella krafter inom och utanför föreningen.

– Vi har också fått gott gensvar från entreprenörer och företagare i Köping som är villiga att bistå med såväl ekonomiska bidrag som maskiner till arbetet vilket vi är tacksamma för, säger Olof Widaeus, ungdomsledare i Köpings IS.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020