”Marre” och Uppsala Basket klara för SBL-spel
Även Kalmar Saints tar klivet upp från Superettan nästa säsong.
Även Kalmar Saints tar klivet upp från Superettan nästa säsong.
Tidigare Köping Stars-stjärnan Michael ”Marre” Axelsson Kaltak och hans Uppsala Basket har imponerat stort i Superettan den här säsongen. 22 raka segrar säkrade grundserievinsten och sportsligt avancemang till Svenska basketligan. Under torsdagen kom beskedet att Uppsala tillsammans med Kalmar Saints (KFUM Kalmar basket) kommer flyttas upp i SBL nästa säsong. Där kommer de bland annat stöta på Köping Stars.
”De båda klubbarna har gjort mycket bra säsonger i Superettan under pågående säsong. Tävlingsutskottet var också nöjda med de möten som genomförts för att syna klubbarnas ekonomi, organisation och framtidsutsikter”, skriver SBL herr på sin hemsida.
– Tävlingsutskottet är mycket glada att kunna fastställa att Uppsala och Kalmar är redo för spel i SBL Herr, säger Jonas Emilsson, Tävlingsutskottets ordförande.
Mathias Rutegård, klubbchef i Uppsala Basket, säger så här till klubbens hemsida:
– Ambitionen har varit tydlig att vi vill studsa tillbaka till SBL. Vi har höga mål i Uppsala Basket och nu fortsätter vår resa att etablera Uppsala Basket som en av de största basketföreningarna med dam- och herrlag på högsta nivån där jämställd elitsponsring är a och o för oss.
– Vi satsar på att gå till slutspel, säger Kalmar Saints sportchef Jonas Sjöberg till Barometern.