Ny outlet öppnar i Köping: ”Det känns spännande”
"Snart är det äntligen dags".
"Snart är det äntligen dags".
Robin Suomela står bakom Köping Outlet som slår upp portarna den 20 mars.
Butiken, som ligger på Rosenlundsgatan i Köping, kommer att sälja kläder och skor.
– Det känns spännande. Det är kul att få den här chansen och man växer ju med ansvar. Det här är vad man vill. Nu kommer jag att få ett övergripande ansvar och det är verkligen kul. Jag ser fram emot det här, säger Suomela som är butiksansvarig.
Hur är det att vara med och starta upp verksamheten?
– Det är något man aldrig har varit med om tidigare så det är väldigt spännande. Det ska bli kul att se hur det går.
Han fortsätter:
– Ju närmare 20 mars man kommer desto mer har man funderat på hur det ska bli. Jag vet inte riktigt hur jag kommer att hantera det här, så det ska bli intressant att se. Snart är det äntligen dags. Nu är det bara att köra på. Det är väldigt kul
Vad är dina förväntningar?
– Jag tror att det kommer att gå bra. Jag hoppas förstås att folk kommer att uppskatta det vi säljer. Butiken ligger bra till, det är mycket bilar som åker förbi så det är ett perfekt läge. Sedan är lokalen bra, det är ljust och fräscht.
I oktober stod det klart att Suomela skulle ta över lokalen och starta verksamheten. Nu är det endast drygt två veckor kvar till öppningen.
– Det har varit en del att göra innan vi kan öppna. Nu börjar man se en färdig butik.