Nytt gatukök i Skoftesta, Sibylla 2.0
Efter flera månader av tomhet har gatuköket i Skoftesta äntligen fått nytt liv.
Efter flera månader av tomhet har gatuköket i Skoftesta äntligen fått nytt liv.
Ekrem Demirel, välkänd från restaurang Rondellen inne i Köping, har tagit över lokalerna och förvandlat dem till gatukökskonceptet Sibylla.
Med en bred meny som inkluderar allt från klassiker som korv med mos till Sibyllas egna favoriter som tunnbrödrulle och snitsare, erbjuder det nya stället en varm och modern atmosfär utan att förlora den traditionella gatukökskänslan.
– Det kändes självklart att välja en stark franchisetagare som Sibylla när jag hade bestämt mig för platsen, säger Ekrem.
Teamet bakom projektet inkluderar personal från Nordic Fast Food och lokala entreprenörer som arbetat hårt för att förverkliga visionen. Ekrem riktar ett stort tack till alla inblandade och uttrycker både glädje och stolthet över det nya gatuköket han kallar Sibylla 2.0.
För hungriga chaufförer och resenärer längs E18 fortsätter nu det nya Sibylla-gatuköket att vara en självklar destination.
– Jag ser fram emot att välkomna Köpingsborna och alla andra till ytterligare ett ställe där de kan njuta av en klassisk tunnbrödrulle. För övrigt vill vi dra vårt strå till stacken och även bidra med fler arbetstillfällen inom kommunen. Vi söker personal med vana att hantera snabbmat och kassa, tillägger Ekrem.