Öppet hus i Vävstugan i Köping
Under helgen har vävstugan i Köping – eller Köpings Intresseförening för Vävkonstens Bevarande som föreningen egentligen heter – haft öppet hus i sin lokal på Kvarngatan 9.
Under helgen har vävstugan i Köping – eller Köpings Intresseförening för Vävkonstens Bevarande som föreningen egentligen heter – haft öppet hus i sin lokal på Kvarngatan 9.
Köpings Intresseföreningen för Vävkonstens Bevarande bildades 1988 och har ungefär 50 medlemmar. Ett medlemsantal som i stort sett hållit sig konstant genom åren. Gamla medlemmar blir äldre – medelåldern i föreningen är runt 65-70 år – och nya kommer till efter hand.
Aktiva och stödjande medlemmar
De flesta av medlemmarna är aktiva i vävstugan men det går också att vara stödjande medlem. Alla är med och påverkar vilka vävar som ska sättas upp i vävstolarna i lokalen; de vävar som flest vill vara med och väva hjälps man åt att sätta upp och sedan får alla som är intresserade av just den väva sin del av den uppsatta väven innan den tas ur vävstolen och klipps ner till dem som varit med och vävt.
Som aktiv medlem får man kvittera ut en nyckel till lokalen och gå dit och väva alla dagar i veckan i de vävstolar man skrivit upp sig för att delta i.
Öppet hus varje höst
Varje höst har Vävstugan öppet hus där de visar sina alster och påbörjar ett årligt lotteri med fina vinster som medlemmarna vävt.
I helgen var det dags för årets öppet hus.
– Lotteriet har vi för att kunna överleva i föreningen, berättar kassören Britt-Marie Wikström. Vi har ju en hyra för lokalen som måste betalas varje månad och medlemsavgifterna och den avgift man betalar för det man väver räcker inte.
Många vackra alster
Vid en rundvandring bland vävstolarna är det påtagligt hur mycket vackert det går att väva. Mattor, dukar, handdukar, kuddfodral och mycket annat i härliga mönster och färger.
Det varpas, solvas, skedas, knyts fram, knyts ner till tramporna och provvävs innan det är dags att börja väva på allvar.
Allt hjälps medlemmarna åt med. De som varit med längre lär upp de som är nybörjare eller inte varit med så länge, i ett slags mentorverksamhet.
– Vi har också studiecirklar i samarbete med NBV för att lära mer och utveckla vävandet tillsammans, berättar Britt-Marie Wikström.
Vävverksamhet i lokalen sedan 40-talet
Även om föreningen ”bara” funnits sedan 1988 har vävstugan på Kvarngatan 9 betydligt fler år på nacken.
Sonja Nasenius, som tittade in som besökare vid öppet hus på söndagen, berättar att hon minns att hennes mamma vävde i lokalen redan 1948.