Par i 60-årsåldern vann Drömvinsten
Vinnarna är hittade.
Vinnarna är hittade.
I helgen meddelade Svenska Spel att Drömvinsten på cirka 86 miljoner kronor gick till vinnare från Köping. Läs mer om det här.
Till en början var det oklart vem eller vilka som hade kammat hem storvinsten, men i ett pressmeddelande skriver Svenska Spel att vinnarna är ett par i 60-årsåldern.
– Haha, det var spännande samtal med Köpingsparet som inte visste om vad som hänt och därför var mycket tveksamma till att de tagit hem Drömvinsten. Mest tveksam var frun som ringde upp efter jag talat med hennes man som lämnat in 86-miljonerspelet, säger Svenska Spels vinnarambassadör Pierre Jonsson, i ett pressmeddelande.
– Fy fasen, jag har inte rättat, hur mycket sa du att vinsten låg på totalt? Över 86 miljoner, det är ju sjukt, var mannens första kommentar, skriver Svenska Spel i pressmeddelandet.
På frågan vad de skulle göra först av allt efter samtalet, blev svaret från mannen:
– Jag måste nog ta ett glas vatten och lägga mig i soffan en stund först.
Vinnarparet i Köping vann 86 245 009 kronor.