Basket
07:36 | 7 oktober 2020

Reslige powerforwarden förstärker Köping Stars

"En otroligt viktig pusselbit på plats i lagbygget Stars som nu är nästan komplett".

Foto: Pixabay

Köping Stars stärker upp sin trupp med ytterligare ett nyförvärv. 25-årige powerforwarden Craig Victor II är klar för klubben.

Den 206 centimeter reslige amerikanen har sina rötter i Louisiana, USA och kommer i höst från spel i en bosnisk klubb. Om hans namn klingar bekant för vissa så beror det på att Craig
Victor II tog emot priset som ”Matchens lirare” när han representerande Djurgården i en av Köping Stars sista matcher i Karlbergshallen före pandemistoppet i mars.

Tränare Panagiotis ”Jotti” Nikolaidis om nyförvärvet:

– Vi är väldigt nöjda med rekryteringen av Craig Victor. Vi har fått goda rekommendationer från coach Barton och Craig är väldigt motiverad att komma tillbaka till Sverige. Han besitter ett bra halvdistansskott och kan göra mål med både ryggen mot korgen och rättvänd. Defensivt har han bra längd och kommer att hjälpa oss att störa skott samt plocka ner returer.

Nyförvärvet själv om att komma till Stars:

– Jag ser fram emot att bli en del av Köping Stars-familjen. Det har gått lång tid sen Köpingsborna har kunnat stödja vårt lag. Jag hoppas kunna ge dem i dessa tuffa tider och samtidigt tävla på den högsta nivån samt försöka ge Köping en SBL-titel.

Stefan Stålmalm från Köping Stars sportgrupp:

– Med Craig får vi en otroligt viktig pusselbit på plats i lagbygget Stars som nu är nästan komplett. Han blir vår fjärde importspelare och därmed har vi fyllt den kvoten. Det kan dock bli aktuellt med någon ytterligare svensk spelare.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020