Köping
05:57 | 24 oktober 2021

Susanne har startat egen glamping i Odensvi

Trenden har kommit till Kölsta: ”Jag har alltid haft en önskan om att man ska kunna vara med djuren och bli bekant med livet på landet”.

I augusti stod den här glampingstugan klar en kort promenad intill Susanne Gustafssons gård i Kölsta utanför Köping. Foto: David Eriksson

Glamping är en kombination av orden ”glamorösa” och ”camping”, vilket beskriver en campingstil som vanligtvis inte förknippas med mer traditionell camping.

Sedan augusti finns det möjlighet att ”glampa” i Kölsta i Odensvi utanför Köping. Susanne Gustafsson ligger bakom idén ihop med sina barn.

– Det var min dotter Agnes som kom på idén att ha glamping här ute. Hon hade varit på lyxcamping tidigare, i och för sig i ett land där det är varmt jämnt. Inte riktigt som här i Sverige, skrattar Susanne.

I augusti stod den enkla glampingstugan, som har både dusch, toalett och grillplats, klar och sen dess har sex personer bott i hagen tillsammans med de får och lamm som går där dagligen.

– Jag har alltid haft en önskan om att man ska kunna vara med djuren och bli bekant med livet på landet. Det är viktigt att veta hur djuren lever och var maten man äter kommer ifrån, säger Susanne.

Utöver att spendera en natt i glampingstugan vill Susanne även lära ut om livet utanför städerna.

– Det är viktigt att lära sig om naturen och djurlivet. Vi har även frukost här och där är det lokalproducerade produkter som serveras, säger Susanne.

Glampingen i Kölsta beskrivs av besökare som ”fridfullt och vackert”. Foto: David Eriksson

Nu när hösten och kallare temperaturer har kommit går det inte längre att hyra stugan i Kölsta, men till nästa sommar kommer det vara öppet för bokningar igen. Redan nu har flertalet kommit in.

– Vi hade runt fem gäster som bokade in sig direkt när vi öppnade i augusti och ett par har bokat in sig nästa sommar.

Stugan går att boka via Airbnb och det innebär att gäster som inte bor i Sverige kan boka in sig.

– Jag hade ett tyskt par som kom förbi, vilket är jättekul.

Vad sa de om upplevelsen?

– De tyckte det var skönt. Framför allt naturen och lugnet här ute på landet.

Vilken respons har ni fått av gästerna som bott här? 

– Det har varit positivt. En person skrev att det var mycket fridfullt och vackert. Jag kan bara hålla med, säger Susanne.

I nuläget finns det alltså en glampingstuga att hyra i Kölsta. Längre fram i tiden finns idéer om att bygga en till i närheten.

– Det kanske blir lite annorlunda, rent utseendemässigt. Samtidigt är det ganska jobbigt att bygga. Så vi gör nog inget nästa sommar, men någon gång längre fram kan det mycket väl bli en till stuga.

I Västmanland finns en till glampingplats i Sala, men Susanne tror att fler kommer dyka upp framöver.

– I samband med pandemin har jag märkt att många sökt efter lugn och harmoni. Det gäller främst de som bor i städer med ljud överallt och som vill minska stressen. Jag tror fler kommer söka sig ut på landet i framtiden, säger Susanne Gustafsson.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020