Trollgubben lämnar KFF för moderklubben
Bollgeniet tar sig an dubbla roller i division 6-laget: ”Nu kommer jag få som jag vill”.
Bollgeniet tar sig an dubbla roller i division 6-laget: ”Nu kommer jag få som jag vill”.
Sebastian Sallanto fortsätter inte i Köping FF kommande säsong. I stället återvänder han till klubben där allt började.
Efter flera år i andra föreningar vänder 34-åringen hemåt till Forsby FF.
– Ja, det blev så. Jag kom inte överens om ett nytt kontrakt med KFF och sen kom Forsby med en intressant lösning. Sen var det så klart fler faktorer som spelade in, bland annat tidsaspekten, säger ”Salle”.
Bollgeniet får dessutom dubbla roller hos moderklubben. Han fortsätter sin spelarkarriär, men tar även klivet in på tränarsidan där han tar huvudansvaret för A-laget.
”Salle” berättar att tränarbiten blir extra intressant.
– Det fungerar bra att ha dubbla roller i en division 6-klubb. Jag körde ju samma upplägg när jag var i FC Samba för två säsonger sen och det gick bra. Jag gillar bitarna med laguttagning och träningsupplägg.
Är intresset för tränarbiten något som kommit med åldern?
– När man var yngre gick man mest bara ut och körde, men när man blir äldre ser man saker annorlunda och vill att det ska fungera på ett visst sätt. Nu kommer jag få som jag vill, säger ”Salle” med ett skratt.
Sallanto har tidigare spelat i alla serier mellan division sju och Superettan – utom division 6. Kommande säsong blir hans allra första på den nivån.
– Det blir något nytt och jag tror det blir roligt, även om nivån jag spelar på inte är helt avgörande för mig. Får vi bara ihop en bra grupp kommer vi ha kul.
Sallanto fortsätter:
– Jag kommer bidra med mål och assist, så pass mycket vet jag. Sen hoppas jag att fler i laget gör samma sak.
När du spelade för FC Samba i division 7 gjorde du 46 mål på en säsong. Blir det något liknande i division 6?
– Det beror helt på vilket lag vi får. Är truppen stark och vi blir ett topplag ska jag göra runt 30 mål. Jag ska göra så gott jag kan. Nu får jag en friare roll och kan göra lite vad jag vill på planen. Det jag kan lova är fler lyckade dribblingar än förra året i alla fall, skrattar ”Salle”.
När Sallanto spelade för FC Samba 2016 lirade han ihop med sin pappa Miika, som i dag är 61 år gammal. Om far och son spelar ihop även i sommar återstår att se.
– Han kommer träna, men sen får vi se hur det blir. Farsan kommer även att vara ett bollplank för mig kring tränardelen. Eventuellt kan han spela några matcher, avslutar Sebastian Sallanto.