Varg fångades på bild
På måndagsförmiddagen fick en familj i Hättsta utanför Köping besök.
På måndagsförmiddagen fick en familj i Hättsta utanför Köping besök.
Det var vid 09-tiden på måndagen som Pernilla Englunds son såg vad man tror är en varg från köksfönstret.
– Enligt min son kom vargen upp på gården, stannade till och kollade in mot altanen, sedan gick den härifrån, säger Pernilla Englund.
Har ni sett vargen i området förut?
– Samma varg har under morgonen observerats i Kindbro och Valsta innan den kom till Hättsta. Jag mötte själv en varg i skogen i maj när jag var ute med hunden. Det var på cirka 15-20 meters håll från den när den vek av och försvann in i skogen. Vi har även gjort många observationer av vargspillning på skogsvägarna.
Magazin24 visade bilden som togs från köksfönstret för Daniel Mallwitz, inventeringsansvarig för stora rovdjur och vilthandläggare på Länsstyrelsen.
– Spontant skulle jag säga att det ser ut som en varg, menar Mallwitz.