KUNGSÖR
12:17 | 1 mars 2022

50 kubikmeter sängkläder till Ukraina

Kungsörs Återvinning & Secondhand i stor hjälpinsats

Runt om i landet arrangeras hjälpinsatser för de drabbade i Ukraina, en av dessa står Kungsörs Återvinning & Secondhand för.

– Vi kommer att nästa vecka skicka cirka 50 kubikmeter sängkläder, sovsäckar och kläder till Sam-hjälpen i Jönköping för vidare transport till Ukraina. Sam-hjälpen har upparbetade kanaler i Ukraina. Vi har under många år samarbetat med dem så vi vet att de verkligen är seriösa, säger Arne Akervall, ordförande, och fortsätter:

– När det gäller det ekonomiska bistånd så har vi egna kanaler i Ukraina dit vi kan skicka dem. Normalt så koncentrerar vi oss på Lettland och Belarus men nu har vi haft svårt att komma in med transporter till Belarus på grund av att åkeriet har ännu inte fått tillstånd att köra där med sina bilar, säger Arne.

När går denna transport iväg?

– Vi kommer att skicka transporten nästa torsdag och i slutet av denna vecka kommer några att åka ner till Ukraina med ekonomisk hjälp till behövande. Vi är i stort behov av sängkläder och sovsäckar, avslutar Arne.

Kungsörs Återvinning & Secondhand tar gärna emot ekonomiska bidrag.
Swish 123 653 8706
Bg. 5165-7559

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020