KUNGSÖR
10:36 | 17 maj 2022

Kungsör får besök från Zambia

Samarbete om att öka unga människors inflytande och engagemang i politiken.

Rufunsa team. Photo: Ida Edvinsson

Det är Kungsörs kommuns partnerskapskommun Rufunsa Town Council som på onsdag för första gången gästar kommunalråd och oppositionsråd i Kungsör.

Kungsör och Rufunsa i Zambia har en stor gemensam utmaning nämligen att öka unga människors inflytande och engagemang i politiken.

Tillsammans arbetar de båda i ett kommunalt partnerskap och ingår även i nätverket för mänskliga rättigheter. Kommunalt partnerskap innebär att en svensk kommun eller region tillsammans med en
internationell motsvarighet arbetar med en gemensam utmaning.

Kungsörs kommun har sett nyttan och de fördelar som ett sådant samarbete kan ge och har valt att ingå ett partnerskap med Rufunsa
på temat ungdomars deltagande i utveckling av lokal demokrati.

Genom partnerskapsprojekten, som stödjs och finansieras av Internationellt Centrum för Lokal Demokrati (ICLD), kan Kungsör och andra svenska kommuner och regioner göra skillnad i världen samtidigt som man får del av nya metoder, kunskap och verktyg genom det globala utbytet. Läs mer om arbetet här.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020