Kungsör
17:22 | 15 mars 2023

Utvecklingsarbete av nya cykelspår har påbörjats i Kungsör

Kommunen har tilldelas 868 000 kronor i EU-medel för utveckling av leder i Kungsör.

Detta är en genrebild. Foto: Pixabay

Kungsörs kommun och Kungsörs Sportklubb har påbörjat ett utvecklingsarbete av nya MTB (mountain bike)-spår i Kungsör. Tanken är att arbetet ska öka tillgången av friluftsleder genom att skapa ett bredare utbud av hållbara leder i naturliga miljöer.

”Syftet med nya MTB-leder är att skapa en större attraktionskraft för besökare som vill cykla MTB och vandra i Kungsör. Tanken är också att det ska leda till förbättrade möjligheter för föreningar att utveckla sin tränings- och tävlingsverksamhet”, skriver Kungsörs kommun på sin hemsida. 

Kommunen skriver vidare att medel har sökts för att kunna anlägga en ny MTB-led vid Åsen cirka fyra kilomter + teknikbana, en ny MTB-led i området runt Lockmora, 10 kilometer, samt transportsträckor för att knyta ihop lederna.

”Kungsörs kommun har tilldelas 868 000 kronor i EU-medel för utveckling av leder i Kungsör. Övriga kommuner som ingår i samma projekt är Norbergs kommun, Skinnskattebergs kommun och Sala kommun. Projektstödet kommer genom utlysningen ”Utveckling av leder i landsbygder” som handläggs av Tillväxtverket och finansieras genom Europeiska jordbruksfonden. Projektstödet täcker 100 procent av investeringar och kommer att gå till att bygga och rusta upp MTB- och vandringsleder.”, skriver Kungsörs kommun.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020