Rekordmycket regn i regionen under augusti månad
SMHI:s väderstation i Kolsva har uppmätt över 200 millimeter regn – hittills.
SMHI:s väderstation i Kolsva har uppmätt över 200 millimeter regn – hittills.
Sommaren går mot sitt slut och för de allra flesta har regnet haft en stor påverkan. Semestermånaderna juli och augusti har bjudit på en hel den nederbörd efter att en på många håll mycket varm och torr junimånad byttes mot regnigt och ostadigt väder.
Lokalt har juli och även augusti producerat nya regnrekord i landets södra halva. Bland annat här i Västra Mälardalen. SMHI har en blogg på sin hemsida och där skriver de att det redan nu har kommit rekordmycket regn i augusti.
Vid väderstationen i Kolsva hade det uppmätts 205,2 millimeter regn den 24 augusti – alltså i torsdags förra veckan. Det tidigare regnrekordet, sedan mätningarna startade vid Kolsvastationen år 1930, var 188,9 millimeter från 1951.