IKW/KBK vidare till final i tremanna-SM
Tony Eklund: ”Jag är stolt över laget”.
Tony Eklund: ”Jag är stolt över laget”.
I helgen avgjordes herrarnas matchspel i tremanna-SM i New Bowl Center Gullmarsplan. Topp tre innebar en plats till SM-veckan i Skövde i februari. För IKW/KBK gick det inledningsvis tungt, men efter en stark comeback fick de jubla. När IKW/KBK hade spelat alla elva matcher hade de fått ihop 210 poäng och var delad etta med överraskningen BK Karma. Köping vann sen den avgörande skiljeserien med 216-207 och kom på första plats i matchspelet.
– Skönt att ta skiljeserien mot Karma och det är viktigt med ett bra utgångsläge i stegfinalen, säger Tony Eklund i IKW/Köping till Svenska Bowlingförbundets hemsida.
Han säger vidare:
– Jag är stolt över laget och vi har en fin sammanhållning. Vi har inte satsat så hårt på 3-manna tidigare och det var kul att vi kunde skicka ett så bra lag i år. Jag har både min son och styvson i laget så det känns extra stort att få ta medalj tillsammans med dem, säger Eklund.
IKW/KBK:s lag bestod av Carl Eklund, Marcus Karlsson, Tony Eklund och Viktor Danielsson. De har nu säkrat minst en silvermedalj och avancerat till stegfinalen vid SM-veckan.