Sommar
10:00 | 23 juli 2025

Sommaraktiviteter

Vad gör invånarna helst under årets varmaste månader?

Foto: Pär Eriksson

Vi ställde frågan till tre personer i Västra Mälardalen och fick tre olika men naturnära svar.

Linnéa Johansson: ”Bada med vänner på Sandviken eller Gropen”
– Jag skulle nog säga att åka och bada med vänner, dels är det skönt när det är så varmt och sen får man kvalitetstid med sina vänner. De bästa ställena att åka till är antingen Sandviken eller Gropen.

Linda Jäderlund: ”Ett kvällsbad under stjärnorna”
– Bada i mitt utomhusbadkar med levande ljus tända och kolla på stjärnorna. För att man kommer så nära naturen och alla elementen runt omkring oss. Jag bor ute på landet i Munktorp så stillheten är magisk.

Iza Söder: ”Läsa och sola vid vattnet”
– Gropen i Valskog är bra att bada i och även lilla Sandviken i Munktorp. Jag gillar att ligga och sola och läsa en bok.

Oavsett om det handlar om skratt med vänner vid badplatsen, ett stilla bad under stjärnorna eller en bok i solen visar svaren att det enkla ofta är det bästa. Naturen, vattnet och lugnet återkommer som en röd tråd genom allas upplevelser och just det finns det gott om i sommarens Västra Mälardalen.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020