Brändmark möter moderklubben: ”Väldigt speciellt”
På fredag återvänder Köping Stars John Brändmark till föreningen som fostrat honom som basketspelare.
På fredag återvänder Köping Stars John Brändmark till föreningen som fostrat honom som basketspelare.
På fredag spelar Köping Stars sin sjunde match för säsongen.
Inför matchen ligger Stars i botten av tabellen med fyra poäng.
Laget jagar tredje segern när man möter Borås på bortaplan.
För Stars-spelaren John Brändmark blir det en minst sagt speciell match.
21-åringen har Borås som moderklubb och spelade i föreningen i 15 år innan han i somras skrev på för SBL-nykomlingen Köping Stars.
Som 6-åring startade Brändmark sin basketkarriär i Borås och på fredag kliver han in i Boråshallen som motståndarspelare för första gången.
– Det är en väldigt speciell match för mig. Jag började spela i klubben när jag var sex år och spelade där i 15 år. Borås Basket betyder otroligt mycket för mig. Klubben har hjälpt mig jättemycket genom åren och jag har en stark relation till alla i föreningen. Jag känner coacherna, spelarna och alla funktionärer, säger John Brändmark.
Hur ska det bli att spela i Boråshallen som bortaspelare?
– Det blir något helt nytt, det ska bli väldigt speciellt. Nu blir det första gången jag springer in i den hallen som motståndare. Det kommer att kännas annorlunda. Det kommer att bli kul. Det vore gott att slå det gamla laget. Man vill ju såklart vinna alla matcher man spelar, men det vore riktigt skönt att slå just Borås.
Vad blir viktigt för er mot Borås?
– Vi måste få stopp på deras offensiv. Borås gör ofta mycket poäng och gillar att skjuta treor. Ser vi till att de inte kan springa som de vill och stoppar Borås treor så har vi kommit långt, avslutar John Brändmark.
