Insänt
07:06 | 3 oktober 2016

Fullsatt när barnteatern kom till Bygdegården

Barnteatern "Historien om någon" lockade många.

Söndagen den 18 september fylldes Tallåsgården i Munktorp med 50-talet barn och vuxna som kommit för att se barnteatern ”Historien om någon” dramatiserad av Sara Sjöblom. Under en spännande föreställning anpassad för barn från 1 år och uppåt fick vi följa en röd ulltråd från en våt fläck i tamburen, via uppätna fiskar i köket och upp till ett skåp på vinden där katten Nisse gömt sig.

Efter föreställningen serverades hembakta kanelbullar, havrekakor, röd och gul saft samt kaffe. Efter fikat var det många barn som passade på att använda de stora lokalerna i Tallåsgården till jagis och andra lekar.

Föreställningen möjliggjordes med hjälp av bidrag från Sparbanksmiljonen. Det är första gången Hembygdsföreningen Munktorps Sockengille ordnar barnteater, och det med mycket lyckat resultat. Flera besökare frågade efter när det blir barnteater igen och vad det blir för föreställning nästa gång. Det får vi återkomma till. Dagen till ära var flaggan hissad.

Text och foto: Sofia Uppsäll, Ordförande i Hembygdsföreningen Munktorps Sockengille

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020