Kolsva PRO på hemlig resa
Reseberättelse signerad Kolsva PRO.
Reseberättelse signerad Kolsva PRO.
Den hemliga resan hade samlat en hel busslast med förväntansfulla från PRO i Kolsva och färden gick i riktning mot Stockholm, efter busskaffe vid Frösvi rastplats där Ing-Marie Eriksson bjöd på goda hembakade bullar och rutor.
Vi kom till Stockholm lite för tidigt därför åkte vår chaufför Sven-Erik en guidad rundtur i stan via norra länken, Djurgården, Gärdet, Strandvägen och Kaknästornet.
Ocean Bus, stripat som en haj är döpt efter prinsessan Estelle, uppfyller säkerhetskraven för både buss och passagerarfartyg. Den har och testats och godkänts av svenska besiktningsorgan såväl som av Transportstyrelsen och är utrustad med all nödvändig säkerhetsutrustning såsom flytvästar till alla, livflotte, GPS, lanternor, ankare, brandsläckare, skeppsapotek, VHF med mera.
Ocean Bus startades av bröderna Max och Paul Ekvall som ett hobbyprojekt. Fyra år senare är bussen närmast en institution i Stockholm och en av de populäraste attraktioner, bland dess yngre invånare känd som ”Hajbussen” på grund av sitt utseende. Ocean Bus har funnits i Stockholm sedan 2014 och den 75 minuter långa turen är omåttligt populär, både bland stockholmare och turister.
Den avgår från Strömgatan, mittemot Operakällaren, och kör sedan en sevärd tur på land för att på Djurgården, bakom Villa Källhagen, göra transformationen från buss till båt och i nedstigningsögonblicket tar busschauffören på sig kaptensmössan och blir plötsligt sjökapten. Som en extra krydda ljuder Celine Dions Titanic-låt ”My heart will go on” just när bussen börjar gunga istället för att skumpa. En minnesvärd tur till sjöss under Djurgårdsbron runt Kastell- och Skeppsholmarna och under Skeppsbron och åter på land längs Strandvägen.
Guiden kunde konsten att fånga en publik. Turen är både underhållande och lärorik. Den innehåller både humor och historia. En minnesvärd varm sommardag till lands och sjöss. Turister fyllde gatorna denna dag, vid vaktavlösningen var det svårt att ta sig fram till Stortorget där vi åt en välsmakande lunch i Stortorgskällaren. Eftermiddagen avslutades med enskild vandring i gamla stan med de små gränderna ut med Västerlånggatan här var många turister från länder långt bort i Asien.
En trevlig resa var allas mening.
Text och foto: Sven Malm