Micael Ljungström, vd på Ferrita, har inte bara kommit ut med en egen skjortkollektion. Han använder den dessutom för att göra gott.
Under tiden november 2015 till januari 2016 skänker Ljungström 20 kr till prostatacancerforskningen för varje skjorta som säljs, som ett bidrag till Mustaschkampen. En utmaning som går ut på att sprida information om prostatacancer och samla in pengar till forskning för bättre diagnos- och behandlingsmetoder samt öka opinionsbildningen för bättre vård.
– Ju äldre man blir desto fler omkring en blir sjuka, konstaterar Micael Ljungström. Det här är mitt sätt att visa att jag bryr mig om, och att kunna bidra till cancerforskningen.
Målet är att skrapa ihop 5 000 kronor till sista januari.
– För att lyckas med det går vi inom kort ut med mail till 1 000 tidigare kunder samt gör en kampanj på instagram och facebook, berättar Micael Ljungström.
Skjortan kan beställas från www.ljungstrom.biz, men bor man i Köping kan man prova och handla den på Piccadilly. De skjortor som säljs där renderar samma bidrag till prostatacancerforskningen.


