Tony Andersson tillbaka på tränarbänken
Munktorpssonen ny huvudtränare – för ett futsal-lag: ”Bjuda på en sjuhelvetes show”.
Munktorpssonen ny huvudtränare – för ett futsal-lag: ”Bjuda på en sjuhelvetes show”.
Tony Andersson har tidigare varit huvudtränare för bland annat Munktorps BK och Köping FF inom lokalfotbollen. De senaste åren har han dock laget fokus på sitt populära träningsprogram ”16 weeks of hell”, men nu är Tony tillbaka inom fotbollen igen. Under fredagen kom det aningen oväntade beskedet att Andersson tar över som huvudtränare för AFC Eskilstunas futsal-lag som spelar i Svenska Futsalligan.
– Om man skulle prata med mina tidigare lag så skulle de intyga att jag har en otrolig stor förkärlek till inomhusfotboll. Det började med ”five a side” och jag har hängt med hela vägen inom utvecklingen till futsal. Passionen inom futsalen samt tekniken, hastigheten och taktiken är något som finns där och jag tror att många lag skulle få en nytta utav att spela futsal under januari/februari istället för att spela boll på en iskall plan med stenhårda bollar. Det ska bli skönt att inte behöva gräla med styrelsen om det framöver eftersom det nu är futsal som gäller, säger Tony Andersson i en intervju på AFC Eskilstunas hemsida.
Tony säger så här om vad han vill åstadkomma med AFC Futsal kommande säsong:
– Jag har ju haft ett möte med Jiad Hassi (Sportchef, AFC Futsal) och Mikael Larsson (VD, AFC Eskilstuna) och gillar deras mål som att vinna så många matcher som möjligt men framför allt att samtidigt underhålla publiken med ett attraktivt spel och locka tillbaka storpubliken som kom till Stiga Arena innan pandemin bröt ut. För att kunna göra det så måste man bjuda på en sjuhelvetes show och det kommer vi göra. Vi ska få våra tekniska spelare att bjuda på den showen med sin teknik och vinna så mycket som möjligt.