Hallstahammar
12:00 | 26 oktober 2019

Experten om de senaste trenderna för köket

Magnus Dahlström på Dahlströms kök & design berättar om medvetna kunder och de senaste trenderna.

Köksö är både en populär och praktisk trend. Foto: Dahlströms kök

I takt med att sociala medier har gjort sitt inträde hos majoriteten av befolkningen har intresset och medvetenheten kring heminredning och renovering ökat. Detta har man märkt av på Dahlströms kök i Hallstahammar.

– Efterfrågan på kök ökar successivt och framförallt för renodlade köksbutiker som oss. Idag önskar kunden hjälp med en helhet och vi hjälper kunden med att hålla i hela renoveringen, idag efterfrågas kvalitet och service, säger Magnus Dahlström.

Dahlström kök & design grundades 2011 och har sedan starten haft som mål att vara ett företag med kunden i fokus. Företaget erbjuder lättare tjänster som bland annat luckbyten och byte av bänkskivor, men även totalentreprenad från idé till monterat kök.

– Vår erfarenhet är ett stöd för kunden hela vägen till drömköket. Tryggheten är också att vi jobbar med proffsiga samarbetspartner som köksmontörer, golvläggare, rörmokare, målare och liknande.

Kunden kan bland annat boka in ett hembesök där företaget arbetar fram ett förslag som senare presenteras på en ritning i 3D.

Vad ser ni för trender inom köksrenovering?

– Idag är det många olika modeller och färger som går. Stenskivor är det fortfarande en stor efterfrågan på. Den stora trenden idag är att man om möjligt öppnar upp köket till intilliggande rum. Köksö är något som många önskar vilket är en otroligt praktisk del av köket.

Magnus Dahlström förklarar att kunderna har blivit mer medvetna om kvalitet.

– Intresset för kvalitetsvitvaror har ökat markant och kunden är mera medveten om vad som är kvalitet. Funktioner som till exempel ugn med ånga har ökat och vi erbjuder våra kunder att de får provlaga mat i vårat levande kök. Allt för att kunden ska känna sig trygg i sitt val.

Hur tror du att köksrenoveringsindustrin kommer att utvecklas?

– Jag är helt övertygad om att kunden i större utsträckning kommer att efterfråga en butik som erbjuder en helhet. Allt för att slippa agera byggherre med allt vad det innebär. Vi tror också att byte av måttanpassade luckor, lådor och bänkskivor kommer att öka, avslutar Magnus Dahlström.

Dahlströms kök drivs av Jenny och Magnus Dahlström. Foto: Privat

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020