HALLSTAHAMMAR Hallstahammar kommun bjuder in till stor fest när nästa års Sverigefinska kommun ska tillkännages.
Den 24 februari blir det ovanligt festligt i Hallstaparken, anledningen till detta är att Hallstahammars kommun ska överlämna titeln som årets Sverigefinska kommun till nästa kommun som får den.
Varje år delas priset ut till en kommun som genom konkreta insatser har förbättrat finska språkets ställning och sverigefinnarnas levnadsförhållanden.
Utöver en djupdykning i sverigefinnarnas historia från 1700-tal till nutid, fika och det officiella tillkännagivandet kommer musikern Love Antell att underhålla. Antell känns igen från programmen Love i Finland och Så Mycket Bättre.
Sverigefinnarnas dag började firas år 2011 i Sverige och från och med 2013 finns den som en officiell dag i den svenska almanackan.
Dagen infaller den 24 februari till minne av folklivsforskaren och ”skogsfinnarnas apostel” Carl Axel Gottlund som föddes samma dag 1796. Under sina vandringar i finnskogarna 1816–1822 upptäckte han en finskspråkig befolkning i Norra Värmland. För att förbättra skogsfinnarnas levnadsförhållanden försökte Gottlund bl.a. genom en appell till Sveriges Riksdag skapa ett finskspråkigt förvaltningsområde inom finnbygden.


