Trygg- och säkerhetsdag i Hallstahammar
Nu är trygg- och säkerhetsdagen i Hallstahammar tillbaka större än någonsin.
Nu är trygg- och säkerhetsdagen i Hallstahammar tillbaka större än någonsin.
När Covid-19 viruset började spridas världen över gick Folkhälsomyndigheten ut med att man inte längre kunde arrangera evenemang. Ett evenemang som blev lidande var trygg- och säkerhetsdagen som vanligtvis arrangeras årligen i Hallstahammar. Men nu är dagen tillbaka den 10 september större än någonsin.
I år kommer evenemanget att äga rum på 4 500 kvadratmeter precis intill Skantzöbadet i Hallstahammar. Initiativtagarna till dagen är Civilförsvarsföreningen i Hallstahammar, föreningen har jobbat hårt under en längre tid för att kunna genomföra dagen på bästa möjliga sätt.
– Syftet med dagen är att skapa en trygghet i samhället och öka kunskapen bland befolkningen säger Christian Lindell som är en av initiativtagarna.
Dragplåstret i år kommer att vara skyddsrumssimulatorn där man kommer kunna gå in och känna på hur det är att vara i ett skyddsrum under verkliga förhållanden. Simulatorn är väldigt realistisk då både ljud och rörelse finns. Har man frågor angående hur det fungerar med ett skyddsrum kommer man kunna ställa frågor på plats under dagen.
Det kommer vara ganska många aktörer som närvarar under dagen för att få visa upp sig, exempelvis kommer både Räddningstjänsten och Missing people vara där för att berätta om sitt arbete. Christina berättar att de har lagt ner ett hårt jobb för att försöka få aktörer från hela Sverige att vilja närvara och visa upp sig under dagen. För den som vill kommer det också finnas möjlighet att testa på HLR. Civilförsvarsföreningen har också lyckats fått ditt en lokal food-truck som kommer stå där under hela dagen.
Arrangemanget kommer att vara helt gratis och hålla på mellan klockan 10.00-15.00 lördagen den 10 september.