Västmanland
16:37 | 7 februari 2021

Nytt beslut om flaggdagar för hbtq och nationella minoriteter

Från och med den 2 februari kommer Region Västmanland att uppmärksamma de nationella minoriteterna och hbtq-personer med flaggdagar.

Det nya beslutet innebär att Region Västmanland kommer att hissa regnbågsflaggan i samband med större hbtq-evenemang i länet. Foto: Pixabay

Den 2 februari beslutade Region Västmanland om nya flaggdagar för att uppmärksamma de nationella minoriteterna och hbtq-personer. Utöver de nationella flaggdagarna kommer nu Region Västmanland att flagga med samiska, sverigefinska, romska och meänflaku (tornedalsflaggan) på respektive minoritets flaggdag, och uppmärksamma den judiska minoriteten på minnesdagen för förintelsens offer. Regionen kommer att hissa regnbågsflaggan i samband med större hbtq-evenemang i länet.

– Att flagga i samband med dessa dagar och evenemang, är ett sätt att uppmärksamma och bidra till ökad förståelse för mänskliga rättigheter, mångfaldens betydelse, och alla människors lika värde. Det ligger i linje med Region Västmanlands värdegrund, säger Denise Norström (S) regionstyrelsens ordförande, Region Västmanland.

Region Västmanland skriver i ett pressmeddelande att förslaget har tagits upp med de nationella minoriteterna och hbtq-nätverken, och att dessa ställer sig positiva till det nya beslutet. De skriver även att den judiska minoriteten inte har en egen flagga, men att de har önskat att man istället uppmärksammar minnesdagen för förintelsens offer den 27 januari.

Moderaterna ställer sig kritiska till beslutet då de anser att det exkluderar den judiska minoriteten.

– Ska regionen uppmärksamma de nationella minoriteterna är det viktigt att samtliga minoriteter också uppmärksammas med högtidsdagar, inte bara 4 av 5 minoriteter, säger Mikael Andersson Elfgren (M) i ett pressmeddelande.

– I den tidigare versionen av ärendet nämndes inte ens den judiska minoriteten. Efter att vi kritiserade ärendet sist har förvisso regionen inlett en diskussion med den judiska minoriteten och i beslutet idag finns det med att förintelsens minnesdag ska uppmärksammas. Det är bra att förintelsens minnesdag uppmärksammas, men det är ingen judisk högtidsdag. I till exempel Karlskrona flaggar kommunen med den svenska flaggan under det judiska nyåret som ett sätt att uppmärksamma den judiska minoriteten med en högtidsdag, en sådan lösning bör även region Västmanland kunna finna. Styret har ännu en gång gått fram med ett ärende som är långt ifrån färdigt och där en av fem minoriteter inte ska uppmärksammas med en högtidsdag. Det är anmärkningsvärt och långt ifrån att vara inkluderande, avslutar Mikael Andersson Elfgren.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020