Region Västmanland går upp i stabsläge
Utvecklingen kring covid-19 i länet ligger bakom beslutet.
Utvecklingen kring covid-19 i länet ligger bakom beslutet.
Vid 08.00 under tisdagsmorgonen beslutade Region Västmanland att gå upp i stabsläge, enligt ett pressmeddelande. Stabsläge är en ledningsmodell för att med samlade resurser kunna bedriva ledningsarbete vid större händelser. Anledningen till beslutet är utvecklingen av kring covid-19 i länet.
Det finns tre beredskapslägen och stabsläge är det lägsta av dessa. Skulle situationen ändras till det värre kan regionen även gå upp i förstärkningsläge och katastrofläge.
Under eftermiddagen höll regionen en presskonferens där de lämnade en lägesrapport om hälso- och sjukvården. Enligt VLT gick regionen upp i stabsläge för att vara förberedda eftersom de ser en ökad smittspridning.
– Vi har följt utvecklingen de senaste veckorna men nu bedömde vi att det kunde vara en god åtgärd att ta det steget. Anledningen till det är en samlad bedömning av hela ansträngningen i hälso- och sjukvården just nu. Det som är skillnad nu, mot för hur det var tidigare i pandemin, är att vi inte ställer in någon vård. Snarare är det tvärt om: organisationen kör på maxfart. Så dels har vi all vanlig vård, vårdcentralerna har vaccinationsuppdraget som blir omfattande utöver vanlig verksamhet och vi har även den uppskjutna vården, säger Håkan Wittgren, hälso- och sjukvårdsdirektör, till VLT.
Han fortsätter:
– Stabsläget ger oss bättre möjlighet att ställa om resurser på ett annat sätt mellan olika delar i verksamheten