Ishockey
18:10 | 8 januari 2022

Ny vinst för Surahammar – nollade Forshaga på hemmais

Den mycket starka formen fortsätter för succélaget.

Foto: David Eriksson/arkiv

Surahammars IF imponerande spel i Allettan Norra fortsätter. Under lördagen inkasserades ännu en seger efter 3–0 (1–0, 1–0, 1–0) inför 412 åskådare hemma i Surahallen mot gästande Forshaga.

Andrakedjan med nye centern Tobias Boström flankerad av William Otter och Lukas Henze hade stor del i segern. Dryga åtta minuter in i första perioden satte Boström 1–0 framspelad av Otter och Henze. Halvvägs in i andra perioden prickade Henze in Surahammars andra mål, framspelad av Boström och Otter.

2–0 stod sig ända in i slutminuterna där Forshaga plockade ut sin målvakt i ett försök att reducera. Då passade Hampus Pettersson på att skicka in 3–0 i öppen bur – något som också blev slutresultatet. Värt att nämna i sammanhanget är att hemmamålvakten Markus Ekholm-Rosén mottade samtliga 30 skott som Forshaga noterades för.

”En stabil seger i en match som kanske inte blir ihågkommen för sitt skönspel. Men ibland är det oviktigt då det är mål och poäng som är viktiga i slutändan”, skriver Surahammars IF på klubbens Instagram-konto.

De tre poängen innebär att Surahammar nu spelat in 19 poäng på åtta matcher och med det leder ”Sura” Allettan Norra, en poäng före tvåan Hudiksvall.

Surahammars IF – Forshaga IF 3–0 (1–0, 1–0, 1–0)
Målskyttar: Tobias Boström, Lukas Henze, Hampus Pettersson
Skott: 42–30 (12–3, 13–11, 17–16)
Publik: 412 åskådare

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020