Arboga
15:00 | 6 april 2024

Fyra stora aktörer i Arboga går ihop i gemensamt projekt

”Alla aktörer i det här samarbetet har sett ett gemensamt behov av kompetens”.

I armkrok framåt. Från vänster: Magnus Tillby, överste och förbandschef FMTIS, Jonna Lindman (M), kommunstyrelsens ordförande Arboga kommun, Jessica Öberg, vd Combitech och Britt-Marie Holmbom, sektionschef Saab Aeronautics. Foto: Arboga kommun

Detta är en längre version av en artikel som publicerades den 28 mars.

I ett års tid har planerna tagits fram. Under en pressträff i samband med Företagsfrukosten på skärtorsdagen skedde det officiella startskottet för det nya strategiska partnerskapet mellan Arboga kommun, Försvarsmakten, försvarskoncernen Saab samt tech- och konsultpartnern Combitech.

Utgångspunkten i samarbetet är kompetensförsörjning och att stärka Arbogas attraktionskraft både på kort och lång sikt.

I höstas genomförde de fyra aktörerna en gemensam förstudie för att hitta samverkansområden som ska stärka Arboga kommun som arbetsort.

Utöver kompetensförsörjning och att stärka Arbogas attraktionskraft identifierades även följande samverkansområden: pendlingsmöjligheter och infrastruktur, el- och effektförsörjning, kommunikation samt samverkan med närliggande städer utifrån det nya säkerhetspolitiska läget.

– Vi i Arboga kommun är en av kuggarna i det här. Vi har ändå hand om samhällsplaneringen, infrastruktur och det som har med det kommunala att göra, säger Jonna Lindman (M), kommunstyrelsens ordförande i Arboga kommun.

Enligt Lindman planerar Försvarsmakten och försvarsindustrin i Arboga att anställa mellan 500 till 600 personer under en femårsperiod.

– De som då blir anställda kanske har en respektive som i sin tur kan få en anställning här, om de väljer att flytta till Arboga. Vi tror inte att alla kommer att flytta hit, men vi hoppas en del kan göra det. För oss som kommun leder det till ett stort arbete att få fram attraktiva bostäder, bra förskolor, skolor och kunna erbjuda fritidsaktiviteter. Allt hör ihop, säger Jonna Lindman.

En ökad militär närvaro och större försvarsindustrier i Arboga kan leda till en ökad hotbild utifrån. Hur tänker ni kring säkerhetsaspekten av det här samarbetet?

– Vi har inte diskuterat det i det offentliga, men självklart finns det med i planen. Vi har jättebra säkerhetssamordning, som vi tog tillbaka i kommunen från årsskiftet och det beslutet känns rätt. Världsläget har förändrats rejält de senaste åren och det har öppnat upp stora möjligheter för Arboga. Det är självklart oerhört tråkigt att det blir så, men vi behöver agera i ett sånt här läge.

Det nya samarbetet presenterades officiellt på en pressträff under skärtorsdagen. Foto: David Eriksson

Försvarsmakten har en långvarig tradition i Arboga. Magnus Tillby, överste och förbandschef vid garnisonen FMTIS (Försvarsmaktens telekommunikations- och informationssystemförband) ser enbart positivt på de fyra aktörernas samarbete i Arboga.

– För mig är det viktigt att Försvarsmakten kan växa. Eftersom jag är garnisonschef både här i Arboga och i Örebro så ligger det i mitt ansvar att skapa möjligheter och förutsättningar för tillväxten. Kommunen har samtidigt ett behov av att bli fler invånare och även försvarsindustri söker tillväxt. Vi har konstaterat att vi har gemensam inriktning och gemensamma behov. Kommunen är positivt inställd till oss som jobbar här och vill gynna tillväxten. Det här projektet blev en ”perfect match”, kan man säga, säger Magnus Tillby.

Hur stor tillväxt räknar ni med?

– FMTIS i hela landet har växt med ungefär 600 personer. Vi kommer behöva fortsätta den tillväxten, men allt beror på vad som kommer hända nu när Sverige gått med i NATO. Vi håller på att lära oss och förstå vad det innebär.

Jessica Öberg är vd på Combitech, ett dotterbolag inom försvars- och säkerhetskoncernen Saab. Företaget erbjuder tjänster inom bland annat digital transformation, cybersäkerhet och totalförsvar.

– Alla aktörer i det här samarbetet har sett ett gemensamt behov av kompetens. För att vi ska lyckas så behövde vi samarbeta och nu har vi både styrgrupp och en operativ grupp som ska jobba för att hitta lösningar. Det känns väldigt bra, säger Öberg.

Combitech har under lång period sökt ny, kompetent arbetskraft. Sveriges inträde i NATO kan medföra att intresset för företagets arbete får större uppmärksamhet.

– Vi har sett i Universeums lista över attraktiva arbeten att Saab klättrar bland nyutbildade ingenjörer. Det gör att vår rekrytering blir lättare. Man förstår att verksamheten vi håller på med är viktig. Det är inte bara coolt att bygga ett stridsflygplan, det är även nödvändigt för att vi ska ha kvar och säkra den demokrati som vi alla vill försvara, säger Öberg.

Nu inleds en treårig projektverksamhet där en styrgrupp med representanter från alla aktörer kommer att leda och samordna arbetet. Samverkan har skett i olika former tidigare, men nu innebär det att arbetet blir mer strukturerat och inriktat på fokusområden.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020