Therese tog tag i sin dröm – nu driver hon egen blomsteraffär
I mitten av oktober slog Lundins Blomsterbod upp portarna: ”Skyltfönstret har blivit en snackis”.
I mitten av oktober slog Lundins Blomsterbod upp portarna: ”Skyltfönstret har blivit en snackis”.
En ny butik har öppnat i centrala Arboga. På Kapellgatan har Therese Lundin byggt upp sin egen blomsteraffär, en dröm hon haft länge. 5 oktober öppnade butiken och de första veckorna har varit intensiva, men roliga menar Therese.
– Det har gått över förväntan måste jag säga. Det rullar på riktigt bra, säger hon.
Hur har besökarna reagerat?
– Alla besökare är så otroligt gulliga när de kommer in. Flera har sagt att butiken verkligen behövdes och det är jättekul att höra! Det är inte bara Arbogabor som kommit hit. Jag har även haft besökare från bland annat Fellingsbro och Köping också, vilket känns riktigt roligt.
40-åriga Therese jobbade tidigare inom vården och även vid djursjukhuset i Strömsholm, men hennes dröm har alltid varit att ha en egen blomsterbutik. Till slut bestämde hon sig för att lämna sitt tidigare och utbilda sig till florist. Inledningsvis tänkte hon återvända till sitt gamla jobb, men suget efter att starta eget blev för stort.
– Då bestämde jag mig för att köra! Det får bära eller brista, skrattar Therese, och fortsätter:
– Jag vill inte sitta där på ålderns höst och ångra att jag inte testade det här.

I nuläget jobbar Therese mestadels ensam i butiken, men ibland får hon hjälp av en kompis som också jobbar som florist. Inne i butiken har Therese satsat mycket på blommor.
– Jag tänker att det ska finnas något för alla, både de små och de med lite större plånböcker. Kunderna som kommit har varit väldigt glada över utbudet.
De senaste åren har det förts många och långa diskussioner om centrumdöd i de mindre städerna. Therese Lundin menar att den trenden går att vända.
– Det går absolut! Om man bara vill och är beredd att satsa så går det.
Utöver att själva butiken har öppnat så har Lundins Blomsterbod även blivit en snackis i Arboga av en annan anledning.
– Skyltfönstret har blivit en snackis! Först var tanken att jag skulle ha en julklänning på en provdocka stående i fönstret. Det kändes lite tidigt, så jag gjorde en höstklänning i stället. Jag har plockat björkris och lite andra grejer som sen det sen blev en klänning av. Det har tydligen varit mycket snack om det nere på stan. Många stannar till för att kolla in skyltfönstret och en del kommer in för att se hela klänningen. Det är jättekul!
Framöver ska Therese börja förbereda för julhandeln.
– Det händer mycket kring jul och jag hoppas det blir mycket att göra.