Arboga
11:49 | 2 juni 2022

Traditionella studentfirandet tillbaka i Arboga och Köping

Den 10 juni 2022 blir en speciell dag: ”I år kan vi äntligen återgå till att förgylla denna dag”.

Foto: Pär Eriksson/arkiv

Både 2020 och 2021 gjorde pandemirestriktioner att studentfirandet för avgångseleverna på Vasa- och Ullvigymnasiet inte kunde genomföras som tidigare år. Nu är dock restriktionerna borta och studentfirandet tillbaka till det normala med studenttåg, utspring och studentvagnar tillbaka.

– I år kan vi äntligen återgå till att förgylla denna dag, inte bara för
våra studenter utan även som en folkfest för hela Arboga. Under
marschen genom stan vill vi dela med oss av vår glädje till Arbogaborna och de anhöriga, säger Per Gamalielsson, rektor på Vasagymnasiet, i en kommentar på Arboga kommuns hemsida.

”Årets studenter har kämpat mycket hårt dessa tre år, då de under en stor del av sin tid har kämpat med distansundervisning. Ändå ser vi fina resultat och vi som arbetar på Ullvigymnasiet är stolta över våra studenter. De har kämpat hårt och de är värda en fin dag”, skriver Ullvigymnasiet på sin hemsida. 

Fredagen den 10 juni kommer studenttåget att gå från Vasagymnasiet klockan 11.40 och efter det sker utspring från Heliga Trefaldighets kyrka klockan 12.25.

Foto: David Eriksson/arkiv

Vid Ullvigymnasiet gäller följande utspringstider för årets studenter:

  • Klockan 11.00: 19Eka+b, 4FA, 4FG, 4HR, 4IP
  • 11.15: 19BAa+b, 19HA, 19SA, 19VF
  • 11.30: 19EEa+b, 19IN, 19RL, 19TE
  • 11.45: 19BF, 19FT, 19NA, 19VO

Klockan 12.15 sker sen en gemensam marsch till Stora Torget där traktorer och vagnar väntar.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020