De cyklar genom Sverige för kampen mot barncancer
Deltagarna kommer åka genom flera städer i Västra Mälardalen.
Deltagarna kommer åka genom flera städer i Västra Mälardalen.
Kommande helg går startskottet för cykelloppet Ride of Hope, som för tionde året i rad arrangeras Barncancerfonden.
Totalt kommer 90 personer att cykla hela vägen från Lund och Umeå till Stockholm; 125 respektive 100 mil. Dessutom väntas många fler deltagare tillkomma längs vägen på dagsetapper och de nytillkomna sträckorna; kortetapper och citycykling.
Den 29 juli börjar Ride of Hope-cyklisterna trampa från Lund och den 30 juli går starten för loppets norra sträckning, från Umeå till Stockholm.
Längst vägen kommer cyklisterna att passera flera städer i Västra Mälardalen.
Den 4 augusti kommer cyklisterna som åker sträckan Umeå-Stockholm att passera eller åka igenom Virsbo och Ramnäs för att sedan åka vidare mot Västerås.
Samma dag kommer cyklisterna som ska åka sträckan Lund-Stockholm att färdas genom både Arboga och Köping innan de möter upp den andra gruppen i Västerås.
Därifrån cyklar alla tillsammans till Uppsala, för att sedan cykla till Stockholm och målgången i Hagaparken den 6 augusti.
– Det finns många sätt att delta i Ride of Hope. Oavsett vilken sträcka man väljer så är det ett roligt sätt att engagera sig i kampen mot barncancer. Förutom att bidra till livsviktig barncancerforskning så får deltagarna ett minne för livet, säger Eleanor Rendahl, projektledare för loppet på Barncancerfonden i ett pressmeddelande.
Hon säger vidare:
– Det här är välgörenhetsloppet som välkomnar alla, unga som gamla. Ta med familjen, kompisgänget eller grannarna och bidra i kampen mot barncancer, säger Eleanor Rendahl.