Köping
17:16 | 22 januari 2019

Köpings nya skatehall står snart redo

Invigning sker första helgen i februari.

Foto: Pixabay

Trots protester och namninsamlingar fick fick Köpings skatande ungdomar flytta ut ur KMV-hallen under våren 2018 eftersom kommunen klubbat igenom att flytta bland annat Arbetsförmedlingen och andra statliga myndigheter till lokalerna.

Sedan dess har arbetet pågått med att hitta en annan lokal och bygga upp en ny verksamhet. Detta arbete är nu färdigt och första helgen i feburari invigs de nya lokalerna.

”Söndag 3 februari invigs den nya skatehallen på Karlbergsgatan 20, granne med företagarcentrum och Volvogården. Ramperna är byggda på plats utifrån ungdomarnas önskemål. Konstnären Tony Lorenzi från Västerås har utsmyckat en av väggarna med en stor graffitimålning. I lokalerna finns kök och fikarum, omklädningsrum, en verkstadsdel där det går att fixa med och laga sin skateboard samt ett personalrum och lättare caféförsäljning”, skriver Köpings kommun i ett pressmeddelande.

Skaterådet, som består av ungdomar med intresse för skate, kickboard och BMX, har varit med och tyckt till om den nya skatehallen. De kommer att medverka på invigningen tillsammans med Pernilla Einan, enhetschef på barn- och ungdomsenheten, som ansvarar för skatehallen. Invigningstal kommer att hållas av Elizabeth Salomonsson, kommunstyrelsens ordförande, samt Jonny Clefberg, ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020