Kungsör
05:58 | 12 april 2025

Avtal om gratis vatten – i 60 år

Varför behövde inte Hogsta Gård betala för sitt vatten?

Hogsta Gård i Kungsör sett från luften. Foto: Lantmäteriet.

Information från en visselblåsare i Kungsörs kommun ledde inte bara till en advokatutredning som hittade misstänkta oegentligheter i Kungsörs Kommunteknik AB.

Uppgifter om gratis vatten ledde också till en intern utredning i Kungsörs Vatten AB. Avtalet gällde Hogsta Gård, som har en släktkoppling till Per Strengbom (S), kommunfullmäktiges ordförande. Kommundirektör Anders Mebius agerade på uppgifterna från visselblåsaren.

En advokatutredning som granskade de påstådda oegentligheterna i Kungsörs Kommunteknik AB blev klar i december 2024. Handlingen är osynlig i Kungsörs Kommunteknik AB:s protokoll. Den är heller inte diarieförd inom bolaget.

Vi frågar Per Strengbom (S), styrelseordförande i Kungsörs Kommunteknik AB om bristerna som konstateras i advokatrapporten:

Per Strengbom svarar:
– Oegentligheter ska inte få förekomma. Har nu åtgärdats. Utrett av HR-avdelningen och åtgärdats av HR-chefen. HR-avdelningen gjorde en arbetsrättslig prövning och fann då att polisanmälan ej varit aktuell. Vi (styrelsen) har inte fått någon rapport, men en muntlig redogörelse har skett.

Per Strengbom (S). Foto: arkiv

Ewa Granudd (M) är oppositionsråd och styrelsemedlem i Kungsörs Kommunteknik AB. Vi frågar henne:

Har du informerats i kommunstyrelsen eller i Kungsörs Kommunteknik AB:s styrelse om innehållet i advokatrapporten?

Hon svarar:
– När det gäller KKTAB så fick jag veta vad som förekommit i slutet av januari via en person som berättade detta för mig. Ingen officiell väg, alltså. Frågan var inte uppe i KKTAB:s styrelse där jag själv satt under hösten och inte heller i kommunstyrelsen.

En andra utredning gjordes internt i bolaget Västra Mälardalens Vatten AB, som Kungsörs kommun bildat tillsammans med Arboga kommun. När det nybildade bolaget gick igenom sina kundavtal, upptäcktes ett avtal om gratis vatten som gällde Hogsta Gård.

Åsikterna om vattenavtalets laglighet går isär. Vd Rune Larsen i Kungsörs Vatten AB undertecknade det senaste avtalet den 31 maj 2021.

I avtalet läser vi:

”Anläggningsavgiften gällande dricksvatten är att anse som erlagd.”

”Det skall inte utgå någon brukningsavgift för dricksvatten om årsförbrukningen inte överstiger 1 500 m³.”

”Det kommer inte att krävas mätning av förbrukning vid varje enskild fastighet som är registrerat på fastigheten Hogsta 1:1.”

Vi vänder oss igen till Per Strengbom, styrelseordförande i Kungsörs Vatten AB. Vi frågar:

Känner du till avtalet om gratis vatten till Hogsta Gård?

Per Strengbom svarar:
– Frågor gällande Hogsta Gård hänvisar jag till min bror som är anställd av min mor och ansvarig för gårdens verksamhet. Huruvida avtal med markägare finns har jag ingen aning om, där hänvisar jag till våra tjänstepersoner.

Magazin24 har tillgång till avtalet. Vi skickar det till Per Strengbom och frågar därefter:
När du nu sett avtalet med egna ögon, det avtal som du hävdat tidigare varit okänt för dig – vilka reflektioner och kommentarer gör du då?

– Avtalet med Hogsta Gård har funnits över 50 år. Det har väl gällt kompensation för markintrång samt att gården hamnade i såväl inre som yttre vattenskyddsområde när gården anslöts till nätet. 2021 tog Rune Larsen kontakt med Hogsta och ville förlänga/skriva nytt avtal, vilket resulterade i det avtal som ni har fått del av. Detta avtal har jag givetvis känt till.

Ulf Zackrisson är vd i Västra Mälardalens Vatten AB. Han berättar om upptäckten av det felaktiga avtalet:
– Under 2024 fick en medarbetare i uppdrag att gå igenom alla avtal tecknade med abonnenter utanför VA-verksamhetsområdet i Kungsör. Det var då vi upptäckte att avtalet med Hogsta Gård 1:1 var felaktigt, vilket vi nu har åtgärdat med ett nytt avtal.

Vd Rune Larsen signerade det senaste avtalet. Men avtalet var inte lagligt.  Larsen fortsätter:
– Ett nytt avtal har nu tecknats där Hogsta Gård betalar som övriga abonnenter.

Hur mycket Hogsta Gård har betalat för kommunalt vattnet sedan anslutningen till kommunala ledningen för 60 år sedan?

Vi får svar från VA-chef Christian Roos:
– Hogsta 1:1 har inte betalat något för vatten tidigare. Det ligger dock en första faktura i systemet som ska betalas senast 30/4.
Det nya avtalet gäller från den 30 mars 2025.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020