Kungsörsbilden: Gulfs bensinstation
Året är 1960. En Ford Fairlane 500 Galaxy och en Volvo Amazon har stannat vid Gulfs bensinstation.
Året är 1960. En Ford Fairlane 500 Galaxy och en Volvo Amazon har stannat vid Gulfs bensinstation.

Året är 1960. Två tidstypiska fordon har stannat vid Gulfs bensinstation i hörnet av Drottninggatan och Nygatan, en Ford Fairlane 500 Galaxy och en Volvo Amazon.
De flinka servicemännen fyller inte bara på bensin utan kontrollerar även oljan i motorn och putsar vindrutor. Servicenivån var hög på den tiden.
Ovanför bensinstationen skymtar Kungsörs Trafik AB:s bussgarage och verkstad.
Bolaget trafikerade linjerna Kungsör – Köping och Kungsör – Katrineholm. En icke oväsentlig beställningstrafik, både utom och inom landet, ingick också i verksamheten. Sist men inte minst skjutsades varje skoldag kunskapstörstande elever i fem bussar till Högre Allmänna Läroverket i Köping, numera Karlbergsskolan.
På bilden syns också det vackra vattentornet och i den låga längan till vänster fanns Gösta Rosenkvists Fisk- och Grönsakshandel. Kungsörarna hade då tillgång till två affärer med färsk fisk.
Bilden kommer från Ragnar och Bruno Widéns fotosamling. Nedan visas bilden utan beskärning.
