Sex kommuner går samman i nytt räddningstjänstförbund
”Tillsammans blir vi starka.”
”Tillsammans blir vi starka.”
Nytt år, nya möjligheter. Från och med den 1 januari 2021 kommer sex kommuner att gå samman och driva räddningstjänstverksamheten i ett gemensamt kommunalförbund. Västra Mälardalens räddningstjänst sammanfogas med Mälardalens Brand- och räddningsförbund, vilket innebär att medlemskommunerna blir Arboga, Hallstahammar, Kungsör, Köping, Surahammar och Västerås.
På onsdagen undertecknades de sista avtalen för att slutföra den formella övergången.
– Äntligen är vi i mål. Nu har vi tillsammans skapat förutsättningar för att möta utmaningarna och skapa en framtidsinriktad räddningstjänst för våra invånare, säger Elizabeth Salomonsson Kommunstyrelsen ordförande i Köpings kommun, i ett pressmeddelande.
Det nya räddningstjänstförbundet kommer att få ett nytt namn som presenteras nästa år. Förbundet kommer att ha sammanlagt cirka 260-270 anställda, varav 82 är heltidsbrandmän, 138 deltidsbrandmän och 39 stycken inom administration, service, chefer och tjänstemän.
– Tillsammans blir vi starka. Sex kommuner är nu överens om att gemensamt möta framtiden så att invånarna kan känna sig trygga, säger Mikael Peterson Kommunstyrelsen ordförande, Kungsörs kommun.
– Detta känns riktigt bra. Vi kommuner behöver en bra räddningstjänst. Att samarbete i en räddningstjänstorganisation är en mycket positiv lösning för att våra innevånare ska känna sig trygga, säger Jonna Lindman Kommunstyrelsens ordförande, Arboga kommun.