bandy
16:13 | 6 februari 2016

Svenskt fiasko i bandy-VM

Jansson och landslaget utslagna. Förlorade semi-finalen mot Finland.

Det var upplagt för den givna finalen mellan Ryssland och Sverige i bandy-VM. Sverige hade lekande lätt tagit sig genom gruppspelet obesegrade och i kvartsfinalen vann man över Lettland med hela 28-3.

I semin väntade Finland som Sverige lyckades besegra i gruppspelet med 9-1. Kanske var det lite av en underskattning som gjorde att det till slut var finnarna som tog sig till final.

De tog ledningen med både 1-0 och 2-0 innan Sverige lyckade reducera. Det hjälpte dock inte, finnarnas effektiva kontringsspel blev matchavgörande och slutresultat blev 3-2 till Finland.

Det blev inget mål från Simon Jansson klubba idag men han kan likväl vara nöjd med 6 gjorda mål i sin första VM-turnering, även fast det så klart är svårt att se glädjen i det idag.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020