Kungsör
15:10 | 24 augusti 2016

Fyrfota vänner på lekfull kurs

20 tassar gånger fyra. Det blir 80 tassar som sprang runt när Kungsörs brukshundsklubb hade upprop för valpkurs på måndagen.

Klasskamrater. Valparna Maya, fem månader och Teddy, sex månader lär känna varandra. Husse Ulf Sveen och matte Gunilla Berggren. FOTO: EIJA SALMINEN

Den yngsta valpen är drygt två månader och den äldsta sex månader. De har alla börjat i skolan för att lära sig hur hundar ska vara.

– Eller är det husse och matte som ska lära sig? skojar ledaren Lena Andersson som hälsar välkommen och informerar om kursens upplägg.

Tillsammans med Ann Sahlman, Eva Lundström och Gunilla Dahl tar hon hand om tjugo bångstyriga och lekfulla valpar.

– Vi vill inte säga nej till någon valp, så vi delar upp oss i tre grupper så att alla får vara med, säger Eva Lundström, utbildningsansvarig.

– Vi jobbar med positiv fostran och belöning. Det allra bästa är att leka med hunden, och det är också den bästa belöningen, säger Ann.

Under den första träffen får deltagarna bland annat räkna på hur mycket de tror att de har investerat i sin valp.

– Ni har köpt en Rolls Royce, säger Lena, och menar att en hund kostar ungefär 1 000 kronor i månaden.

Självklart får man en hemläxa när man går på kurs. Ledarna delar ut en fleece-leksak till varje valp.

­ När den här kursen är slut ska det bara vara slamsor kvar en den, säger Lena och ger alla deltagare i läxa att till nästa gång ta reda på hur valpen tycker om att leka.

Se bildspel från valpkursen här

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020