Det här händer i helgen
Mycket att se fram emot under veckoslutet. Här är ett urval:
Mycket att se fram emot under veckoslutet. Här är ett urval:
Arboga:
Run4ActionAid, lördag 11.00–14.00. Det har blivit dags för den tredje upplagan av Run4ActionAid, motionsloppet arrangerat av elever från Vasagymnasiet. Hela vinsten går sen till elevernas resa till Kenya där de ska volontärarbeta.
För vuxna är utmaningen att klara av ett tufft lopp som består av tre slingor uppför Teknikbacken på totalt runt fyra kilometer. Även barnlopp och tipspromenad kommer finnas.
Hallstahammar:
Dansa tillsammansdagen, lördag 13.00 – 15.00. För tredje gången arrangeras en dag i dansens tecken i Kulturhuset. Alla är välkomna att ta med musik och visa sin dans samt lära ut den till andra. Dessutom kommer Mälardalens dansklubb och lär ut linedance.
Kungsör:
Musik- och sångstund, lördag 11.00 – 11.30. Biblioteket välkomnar till en musik- och sångstund med Felix. För barn 2-6 år.
Köping:
Höstmarknad, 09.00 – 15.00. Det har blivit dags för den populärahöstmarknaden på Stora torget. Många knallar väntas. Arrangör: Perssons delikatesshandel.
Bokloppis på stadsbiblioteket, fredag 09.30 – 18.00 samt lördag 11.00 – 15.00. Under två veckor fylls loppisborden med alla möjliga sorters böcker för en billig peng. ”Vi fyller på med nya böcker varefter som. Skynda att fynda!”, meddelar Köpings bibliotek.
Surahammar:
Utställning i Stenhuset, lördag och söndag 13.00 – 17.00. Anna Törrönen visar upp sitt måleri och installation. Dessutom är det utställning i caféet där ”Sagornas stickbok” av Celia Dackenber visas upp.