IFK Arboga redo för kvalserien efter starkt play off
Sportchefen Alexander Hellgren: ”God magkänsla”.
Sportchefen Alexander Hellgren: ”God magkänsla”.
Förra vintern avslutades IFK Arbogas säsong abrupt efter en blytung play off-förlust mot Kils AIK.
Den här säsongen ser det annorlunda ut. IFK vann play off 1 med 2–0 i matcher mot just Kil innan de förra veckan även vann play off 2 efter 2–0 i matcher mot Munkfors.
Segrarna över Kil och Munkfors betyder att Arboga nu ska inleda kvalserien där en plats i Hockeyettan nästa säsong står på spel.
– Vi presterade bra mot både Kil och Munkfors. Med fyra raka segrar i ryggen kommer vi stärkta till kvalet, säger IFK Arbogas sportchef Alexander Hellgren.
För motståndet väntar Malungs IF, Valbo HC och Surahammars IF.
– Jag tror mer än någonsin på grabbarna, just efter prestationerna i play off-spelet. Sen möter vi två andra lag som har gjort samma resa (Malung och Valbo) så det är inte direkt sämre motstånd vi ställs mot. Surahammar i sin tur kommer från Hockeyettan där de mött bra lag hela säsongen. Med respekt för motståndet så har jag en ännu godare magkänsla inför kvalserien än jag hade inför play off-spelet, säger Hellgren.
Den västra kvalserien till Hockeyettan spelas över sex omgångar under två intensiva veckor. Första matchen spelas under söndagskvällen och då får Arboga besök av Malung.
– Det skulle vara riktigt skönt att plocka en trepoängare direkt. I en så här tight serie med sex matcher på tolv dagar så går det inte riktigt att få någon arbetsro, men det är klart som tusan att vi vill inleda med en seger. Det känns skönt att inleda på hemmaplan. Jag hoppas och tror att publiken i Arboga sluter upp bakom oss precis som de gjort under hela säsongen, säger Alexander Hellgren.