Köping
14:36 | 18 augusti 2020

Lastbil fastkilad vid viadukt på E18

Föraren saknade körkort – misstänks för grov olovlig körning.

Foto: David Eriksson/arkiv

Vid 12-tiden på tisdagen körde en lastbil in i en viadukt på E18 vid avfarten Strö mot Köping. Ingen person ska ha skadats vid olyckan, men lastbilen kilades fast i viadukten via sin last och bärgningen väntas påverka trafikens framfart i riktning mot Hallstahammar under eftermiddagen.

Enligt polisen kördes lastbilen av en kvinna i 25-årsåldern som saknade körkort. Hon misstänks efter olyckan för grov olovlig körning och vårdslöshet i trafik.

Trafikverket meddelar att lastbilen står på avfarten och ett körfält är avstängt. Arbetet med bärgningen beräknas pågå fram till 16.00.

Vid olyckan skadades en fiberkabel vid viadukten. Därför är det avbrott på TV och internet i Kolsva, Åsby, Gålby, Sundänge och Himmeta, meddelar Köpings Kabel-TV. Felsökning pågår, men det är oklart när avbrottet kan vara åtgärdat.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020