Köping
11:59 | 26 augusti 2022

Man i 75-årsåldern döms till fängelse för grovt rattfylleri

Föraren hade 1,4 promille alkohol i blodet när han stoppades.

Foto: Patrik Svedberg/Arkiv

En man i 75-årsåldern skriven i Köpings kommun döms till en månads fängelse för grovt rattfylleri. Det meddelar Västmanlands tingsrätt i en dom under fredagen.

Det var i slutet av maj som mannen stoppades av polis i Hallstahammar dit han kört efter att ha befunnit sig i Västerås tidigare under dagen. Resultatet av alkoholtestet på mannen visade att alkoholkoncentrationen i hans utandningsluft under eller efter färden uppgick till 0,7 milligram per liter (vilket motsvarar 1,4 promille). Gränsen för grovt rattfylleri är minst 1,0 promille alkohol i blodet.

Enligt domen har den nu dömde mannen berättat att han hade druckit sex eller sju starköl den dagen och att han trots det bestämde sig för att köra hem till Köping. Mannen är sen tidigare dömd vid tre tillfällen för grovt rattfylleri samt vid ett tillfälle för rattfylleri. I ett yttrande från Frivården, som återfinns i domen, framkommer det att mannen har ett långvarigt och svårt alkoholmissbruk som han fått behandling för tidigare. En ny behandlingsplan är upprättad av Frivården, men mannen kommer även få spendera en månad i fängelse för att han under pågående prövotid återfallit i grovt rattfylleri, enligt domen från Västmanlands tingsrätt.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020