Arboga
13:51 | 1 mars 2017

Lina spenderar sportlovet i Arboga

På sportlovets andra dag tog Lina sig an Teknikbacken i Arboga.

Det var en tapper skara som trotsade det envisa regnet som föll under tisdagen och besökte Teknikbacken i Arboga. En av dessa var Lina och hennes pappa. Till vardags bor familjen i Nacka men under sportlovet huserar dem i husvagnen vid Herrfallet.

– Min pappa är uppvuxen här och farmor bor kvar, berättade Lina.

Innan tisdagen hade hon bara åkt i backen en gång.

– Det blir andra gången jag åker här. Första gången var den bra men det var lite isigt i slutet av backen, och nu ska jag göra första åket tillsammans med pappa sen åker jag själv.

Hela sportlovet ska spenderas i husvagnen och familjen har planerat ett besök på Gustavsviks äventyrsbad i Örebro.

Vad har du för tips på aktiviteter till andra sportlovsfirare?

– Jag tycker ju att det är jättekul att åka skidor, så jag säger det. Men även att vara med kompisar och se till att hitta på saker, avslutar Lina innan hon tar liften uppför backen för sitt första åk.

Från löpet

Dagens lunch

Dagens lunch

Grattisannonser

Grattisannonser Boka en gratis grattisannons för publicering här på magazin24.se

Minnesannonser

Minnenannonser Välkommen att boka in din minnesannons på magazin24.se
+
-
GRATISTIDNINGARNA

Magazin24 – Årets lokala insats 2023

Magazin24 – Årets gräv/artikelserie 2023

Magazin24 – Årets lokalsajt 2020